Przebudowa pojazdów Gliwice

Przyjeżdzając do naszego serwisu samochodowego oraz Stacji Kontroli Pojazdów prosimy o zabranie ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Przebudowa pojazdów Gliwice

Profesjonalna przebudowa w Ponicki Diagnostic

Na naszych drogach często widujemy samochody osobowe z kratką, w których przegroda jest zainstalowana tuż za tylną kanapą. W dowodzie rejestracyjnym w rubryce „rodzaj pojazdu” znajduje się adnotacja „samochód ciężarowy”, a w pozycji oznaczonej S.1 – informacja o liczbie miejsc siedzących. Najczęściej zamiast pięciu będzie ich cztery. To oznacza, że na tylnej kanapie może być zamontowany element wyglądający jak masywny podłokietnik. Ponadto z tyłu zamiast trzech są jedynie dwa pasy bezpieczeństwa. Trzeci pas może być zdemontowany na stałe lub jest schowany np. w oparciu kanapy.

Jeśli chodzi o użytkowanie pojazdu ciężarowego to warto wiedzieć, że prawo zabrania parkowania aut ciężarowych (niezależnie od ich gabarytów) na chodniku poza wyznaczonymi miejscami. Ubezpieczenie wersji ciężarowej jest wyraźnie droższe, a na przejściach granicznych w zasadzie należy korzystać z pasów wyznaczonych dla samochodów ciężarowych. W sytuacji, gdy autem chcemy jeździć z kompletem pasażerów albo regularnie będziemy wozić długie przedmioty i składać tylną kanapę, to powinniście dokonać zmian w samochodzie i przerejestrować go z ciężarowego na osobowy. Należy przygotować się do demontażu kratki oraz instalacji środkowego pasa bezpieczeństwa i zagłówka.

Nasza firma posiada uprawnienia do dokonywania zmian konstrukcyjnych.

Metalowej przegrody nie wolno usuwać samodzielnie, mimo że jest to z reguły bardzo łatwe. Należy udać się do uprawnionego serwisu takiego jak nasz (legalna firma posiadająca zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 7 października 1997 roku kod działalności gospodarczej PKD 45.20Z), który po przygotowaniu samochodu wyda oświadczenie o dokonaniu zmian konstrukcyjnych w pojeździe. Bez wspomnianego dokumentu nie wykonamy badań technicznych, ani nie przerejestrujemy auta.

Nie wystarczy tylko demontaż metalowej przegrody. Jeśli samochód w wersji osobowej jest homologowany do przewozu pięciu osób, to wówczas potrzebny będzie jeszcze trzeci pas bezpieczeństwa. Jeżeli brakuje pasa, należy go dokupić. Nie może to być część używana, ale wyłącznie nowa – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 28 września 2005 roku. Jeśli został zdemontowany także trzeci zagłówek, to wówczas trzeba będzie zainwestować w brakujący element.

Po dokonaniu modyfikacji należy przeprowadzić badanie techniczne pojazdu.
W ramach badania technicznego diagnosta sprawdzi zmiany dokonane w samochodzie. Następnie wyda zaświadczenie o badaniu i dodatkowy załącznik z opisem zmian. Opłata za całość badania wynosi 181 PLN, w tym 99 PLN za badanie okresowe samochodu o masie całkowitej do 3,5 tony oraz 82 PLN za kontrolę po zmianach konstrukcyjnych.

W wydziale komunikacji przedkładamy komplet dokumentów: umowę sprzedaży samochodu, dowód rejestracyjny, zaświadczenie ze stacji diagnostycznej. Zmiana z osobowego na ciężarowy również jest możliwa tylko w odwrotnej kolejności.

Usługa Cena
Zmiany konstrukcyjne od 250 PLN