Pomimo prawidłowo wyważonych kół czasem zdarza się, że w czasie jazdy nadal jest odczuwalne charakterystyczne bicie. Jeżeli powodem nie są luzy w zawieszeniu, a zwykłe dynamiczne wyważenie kół nie przyniosło efektu, wówczas należy przeprowadzić wyważanie z testem drogowym. W Gliwicach zapraszamy Cię do naszego serwisu samochodowego Ponicki!
Dlaczego warto wykonać test drogowy opon?
Upatrując przyczyn problemu, oprócz niewyważenia statycznego oraz dynamicznego koła należy wziąć pod uwagę nierównomierną sztywność promieniową opony i felgi, a także to, że zaburzona może być sama geometria felgi i opony.
Nowoczesna wyważarka Hunter GSP9700, którą dysponujemy w naszym serwisie, pozwala wykonać test drogowy opon – poprzez docisk rolki o średnicy 244 mm z siłą aż 635 kg symulujemy nacisk koła na podłoże w rzeczywistych warunkach.
Umożliwia to określenie zmiany sił promieniowych felgi i opony. Jeśli są zbyt duże, sprawdzamy czujnikami oraz rolką pomiarową bicia na wewnętrznej i zewnętrznej płaszczyźnie koła. Taka analiza pozwala wyważarce Hunter wyznaczyć optymalne ustawienie felgi względem opony i zredukować działanie tych sił, tak aby nie wpływały destrukcyjnie na układ jezdny i zawieszenie, o ile oczywiście taka operacja ma sens w konkretnym przypadku.
Wyważanie kół z testem opon zapewnia bezpieczne i komfortowe prowadzenie auta! Dobrze wyważone koła zapobiegają nadmiernemu zużywaniu się części zawieszenia.
Jednak to nie wszystko, co możemy osiągnąć, korzystając z wyważarki Hunter!
Co jeszcze daje wyważanie z testem drogowym?
Wyważarka z testem drogowym Hunter wyposażona jest też w funkcję Straight Track. Wykorzystujemy ją w sytuacji, gdy auto ściąga w bok podczas większych prędkości na skutek nierównomiernego zużycia czoła bieżnika oraz mankamentów wynikających z niejednorodnej budowy lub wewnętrznych uszkodzeń.
Wyważarka Hunter mierzy siłę ściągania każdej opony, kalkuluje oraz wyznacza ich optymalny rozkład. Następnie urządzenie pokazuje miejsce montażu każdego koła, aby sumaryczna siła boczna działająca na pojazd była jak najmniejsza.
Wyważanie z testem drogowym wykonywane jest z dokładnością do 0,5 g, a miejsce nałożenia ciężarków na felgę jest wskazywane laserowo. Wyważarka Hunter, dzięki zaawansowanej technologii, wykrywa także wady opon i felg, a wydruk z niej może stanowić podstawę reklamacji w przypadku zakupu wadliwego towaru. Zalecamy korzystanie z tych funkcji zwłaszcza przy zakupie nowych felg i opon.
Zapraszamy na wizytę i test drogowy opon w Gliwicach – umów się online!
Kiedy umówić się na wyważanie kół z testem drogowym?
- Podczas wymiany opon. Na sprawdzenie wyważenia kół warto zdecydować się przy każdej sezonowej zmianie opon, czyli przynajmniej dwa razy w roku. Co prawda nie musi to być wyważanie kół z testem drogowym, a standardowa usługa, natomiast dodatkowy test drogowy opon, który przeprowadzany jest w symulowanych rzeczywistych warunkach, daje dokładniejsze wyniki.
- Po zakupie nowych opon i felg. Zakup nowych opon i felg to inwestycja kosztowna i powinna zwracać się w bezpieczeństwie i wygodzie jazdy. Zdarza się jednak, że produkt ma jakąś wadę fabryczną. Jeżeli zdecydujesz się na test drogowy opon, wyważarka Hunter taką usterkę wykryje. Producenci opon i felg zwykle uznają wydruk z tego urządzenia za podstawę do reklamacji.
- Po przejechaniu 5000 km. Specjaliści zalecają też sprawdzenie wyważenia koła i ewentualną korektę po przejechaniu około 5000 kilometrów, zwłaszcza gdy planujemy długą podróż. Warto pamiętać, że test drogowy opon połączony z wyważaniem kół wykonuje się nie tylko po to, aby zapewnić komfort jazdy – ograniczyć bicia i drgania. To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa!
- Gdy pojawiają się bicia i drgania. Na wyważenie kół należy koniecznie też umówić się wtedy, gdy po prostu zauważymy jakieś nieprawidłowości: szumy, bicia, drgania kierownicy lub nietypowe zużycie bieżnika. Błędne wyważenie kół to dość częsty problem, który może pojawić się samoistnie lub też zostać spowodowany np. jazdą w trudnych warunkach czy zdarzeniem drogowym.
Jakie są przyczyny problemów z wyważeniem kół?
Niewyważone koła to po prostu nieprawidłowe rozłożenie ciężarów wokół osi ich obrotu. To dość częsty problem, który ma różne przyczyny. Najczęściej są to:
- niedoskonałości lub wady opon i felg powstałe w procesie produkcji (wykorzystując wyniki testu drogowego, produkty możesz zareklamować, aby producent wymienił je na nowe lub zwrócił pieniądze),
- nieprawidłowe położenie felgi i opony względem siebie (to może się zdarzyć podczas wymiany sezonowej opon lub wskutek jazdy w trudniejszych warunkach, np. w terenie, a narażone są zwłaszcza felgi aluminiowe),
- niedokładne osadzenie i zamocowanie kół na piaście,
- nieprawidłowe wyrównoważenie tarcz hamulcowych lub bębnów,
- nierównomierne starcie bieżnika opony (wynikające z jej zużycia, ale często jest też właśnie efektem jazdy na niewyważonych kołach),
- zużycie felgi lub amortyzatora (bardzo często jest skutkiem najechania na wysoki krawężnik, wpadnięcia w dużą dziurę czy uderzenia w przeszkodę).
Jak rozpoznać problem niewyważenia koła samochodu?
Problem niewyważonych kół najłatwiej zdiagnozować, wykonując test drogowy kół, a jest on też odczuwalny podczas jazdy. Częstymi objawami niewyważonych kół są:
- charakterystyczny szum i bicia,
- nietypowe zużycie bieżnika opony,
- drganie nadwozia i odczucie zarzucania tyłu pojazdu na ostrych zakrętach (to oznaka niewyważenia kół tylnych),
- drganie kierownicy, które może ustępować przy większej prędkości (najczęściej jest objawem niewyważenia kół przednich).
Czym grozi zaniedbanie problemu niewyważonych kół?
Nieprawidłowe wyważenie kół w samochodzie rodzi parę problemów i zawsze wpływa negatywnie na jazdę. Poza obniżonym komfortem, związanym z szumem i drganiami oraz koniecznością dokładniejszego kontrolowania pojazdu, pozostaje jeszcze kwestia bezpieczeństwa. Samochodem źle się kieruje, ma mniejszą przyczepność do podłoża, a droga hamowania się wydłuża. To zwiększa ryzyko niebezpiecznych sytuacji i w pewnych wypadkach uniknięcie groźnego zdarzenia jest trudniejsze.
Skutkiem zaniedbania wyważania kół jest również szybsze zużywanie się elementów zawieszenia i układu kierowniczego, w tym np. amortyzatorów, opon, łożysk i drążka kierowniczego.
Wyważanie kół z testem drogowym trwa krótko, a kosztuje niewiele – zdecydowanie warto pamiętać o tym zabiegu w trakcie eksploatacji samochodu. Jeśli masz pytania dotyczące testu drogowego opon i wyważania kół, zachęcamy do kontaktu!