Serwis klimatyzacji samochodowej Gliwice

Zarezerwuj termin

Przyjeżdzając do naszego serwisu samochodowego oraz Stacji Kontroli Pojazdów prosimy o zabranie ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Serwis klimatyzacji samochodowej Gliwice

Klimatyzacja stała się standardem, który uprzyjemnia podróż w upalne dni i choć większość użytkowników nie byłaby w stanie z niej zrezygnować, to jednak nie wszyscy wiedzą, jak poprawnie ją eksploatować, aby skutecznie działała i jednocześnie nie szkodziła zdrowiu. Pierwszą klimatyzacją samochodową było proste urządzenie  przeznaczone do najdroższych limuzyn. Pojawiła się w 1933 roku w USA. W ostatnim dziesięcioleciu klimatyzacja przestała stanowić luksus dla nielicznych, a obecnie blisko 80% produkowanych pojazdów posiada te instalację jako wyposażenie standardowe.

Układ klimatyzacji to dość skomplikowane technologicznie urządzenie wymagające właściwej eksploatacji. Zaniedbanie, zaszkodzi nie tylko jej samej, ale przede wszystkim naszemu zdrowiu.

klimatyzacja samochodowa w Gliwicach
Zasada działania klimatyzacji w samochodach jest zasadniczo taka sama jak w lodówkach czy klimatyzatorach domowych. Czynnik chłodniczy schładza ciepłe powietrze, przechodząc ze stanu ciekłego w lotny i obniżając znacznie swoją temperaturę, po czym przechodzi znów w stan ciekły i proces się powtarza.

Na układ klimatyzacji składają się:

  • chłodnica klimatyzacji czyli skraplacz umiejscowiony z przodu pojazdu, możliwie najbliżej wlotu powietrza z atrapy i przedniego zderzaka
  • parownik podobny do nagrzewnicy  zamontowany jest wewnątrz pojazdu, do którego przez zawór rozprężny trafia czynnik w postaci lotnej o stosunkowo niskiej temperaturze, jego podstawowym zadaniem jest oddanie niskiej temperatury gazu krążącego w jego wnętrzu do kanałów wentylacyjnych pojazdu
  • zawór rozprężny znajdujący się w komorze silnika przy przegrodzie oddzielającej ją z kabiną. Jego działanie  powoduję rozprężenie czynnika, czyli przejście z postaci ciekłej do gazowej, co skutkuje bardzo silnym obniżeniem temperatury gazu
  • gaz, którego niską temperatura wykorzystuje się do schłodzenia pojazdu, zostaje zassany przez kompresor do skraplacza w którym przechodzi zmianę stanu z lotnego w ciekły
  • osuszacz montowany na odcinku wysokiego ciśnienia  w celu zbierania drobnych zanieczyszczeń oraz wilgoci

serwis klimatyzacji w Gliwicach
Klimatyzacja pracuje w bardzo trudnych warunkach, w wysokich i niskich temperaturach, przy dużych różnicach ciśnień. Zaleca się, by używać jej jak najczęściej, ponieważ cały układ klimatyzacji smarowany jest olejem, który wówczas dociera do wszystkich zakątków układu, przedłużając jego żywotność. W czasie upałów samochód w środku nagrzewa się nawet do 60 stopni Celsjusza, dlatego przed włączeniem klimatyzacji samochód powinno się przewietrzyć, by jej łatwiej było schłodzić wnętrze.

Serwis klimatyzacji nowych samochodów Gliwice

Nieodpowiednio używana i serwisowana klimatyzacja powoduje, że szyby parują a z wentylacji wydobywa się nieprzyjemny zapach. To sygnał, że musimy wybrać się do wyspecjalizowanego serwisu.

Aby tego uniknąć minimum raz w roku powinniśmy poddać auto wymianie filtra kabinowego, czyszczeniu kanałów wentylacyjnych kabiny, odgrzybieniu  parownika, sprawdzeniu drożności kanału odprowadzającego skropliny z parownika klimatyzacji oraz oczyszczeniu wlotów powietrza umieszczonych na zewnątrz pojazdu. Z układu klimatyzacji powinna być usunięta wilgoć i uzupełniony czynnik chłodzący do wymaganego poziomu wraz z olejem i kontrastem ułatwiającym znalezienie ewentualnego przecieku. Raz na trzy lata należy wymienić filtr – osuszacz i za każdym razem, gdy demontujemy którykolwiek z elementów układu klimatyzacji.

ozonowanie samochodu w Gliwicach
Podczas serwisu błędem jest skracanie czasu wytwarzania próżni, czyli podciśnienia koniecznego do usunięcia pozostałej ilość czynnika chłodzącego oraz wilgoci. Przy dwóch gniazdach serwisowych czas nie powinien być krótszy niż 20 minut, a w pojazdach wyposażonych w jedno gniazdo nie krótszy niż 30 – 40 minut. W samochodach, w których występuje jedno gniazdo, klimatyzacja po napełnieniu nie powinna być uruchamiana przez minimum 10 – 15 minut, by nie spowodować trwałego uszkodzenia kompresora. Ważne jest, aby serwis wprowadził odpowiednią ilość czynnika, o której informuje naklejka umieszczona w komorze silnika lub dane producenta pojazdu. Wprowadzenie mniejszej lub większej ilości najczęściej doprowadza do poważnych i kosztownych w naprawie usterek.

Oferujemy Państwu pełny serwis klimatyzacji, który wykonujemy nowymi maszynami firmy Bosch i TEXA. Usługa zawiera napełnianie czynnikiem, sprawdzanie szczelności, odgrzybianie ozonem lub chemiczne, wymianę filtra kabinowego.

Usługa Cena
Dezynfekcja (odgrzybianie) chemiczna wnętrza TEXA 165 PLN
Dezynfekcja (odgrzybianie) wnętrza ozonem (30 min) 65 PLN
Serwis sprawnej klimatyzacji nowy czynnik 1234yf (sama obsługa bez gazu) 225 PLN
Czynnik chłodzący 1234yf (do serwisu nowych aut TEXA 760R) 0,90 PLN (za 1 gram)
Serwis sprawnej klimatyzacji stary czynnik R134a 285 PLN
Azotowa próba szczelności - sprawdzenie szczelności układu klimatyzacji azotem 185 PLN
Dezynfekcja parownika (Nanoclean Air, TUNAP) 300 PLN