Wymiana oleju i filtrów Gliwice

Przyjeżdzając do naszego serwisu samochodowego oraz Stacji Kontroli Pojazdów prosimy o zabranie ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Wymiana oleju i filtrów Gliwice

Dlaczego regularna wymiana oleju jest tak ważna?

Olej w silniku spalinowym pełni bardzo ważne funkcje.

Najważniejsze to smarowanie współpracujących ze sobą części oraz odprowadzanie ciepła wydzielającego się w układzie korbowym silnika i częściowo ze ścianek tłoków oraz głowicy.

Jak przebiega chłodzenie silnika spalinowego?

Chłodzenie silnika spalinowego odbywa się na dwa sposoby: poprzez płyn chłodzący i olej.

Płyn odbiera ciepło z bloku silnika i głowicy oraz – pośrednio – ze ścianek tłoka.

Układ korbowy oraz częściowo rozrząd (wałek, trzonki zaworów itp.), gładź cylindrów oraz tłoki są chłodzone przez olej. Wynika to ze sprawności energetycznej silnika, która powoduje, że do 30% wydzielającego się w silniku bezużytecznego ciepła jest odprowadzane do atmosfery właśnie dzięki olejowi. Dlatego istotne jest utrzymywanie chłodnicy oleju, jeśli jest w pojeździe, oraz miski olejowej silnika w czystości.

W trakcie eksploatacji auta jego silnik ulega ciągłemu zużyciu, powiększając luzy pomiędzy współpracującymi częściami. Wskutek nieszczelności istniejących między tłokami i ściankami cylindrów, a zwłaszcza w wyniku zużycia pierścieni zgarniających, odpowiedzialnych za usuwanie oleju smarującego ścianki cylindrów, niewielka część oleju się spala. Powinien zatem mieć takie właściwości, by zmywać i wiązać w sobie zanieczyszczenia powstające jako produkt tego spalania, aby następnie zostały wychwycone przez filtr.

Czym grozi niewymienienie na czas oleju silnikowego?

Niewymieniany na czas olej powoduje, że zapycha się filtr oleju, a także kanały olejowe o małej średnicy, takie jak w korbowodach i piastach tłoków.

 

wymiana filtrów powietrza w Gliwicach

Olej w silniku pozwala też na wczesne wykrycie nieszczelności układu chłodzenia, gdy na powierzchni cieczy chłodzącej pojawią charakterystyczne tłuste krople, a potem kiedy nieszczelność się powiększy, część oleju przekształci się w emulsję wodną, przypominającą wyglądem brunatno-żółte masło, która zwykle osadza się na korku wlewu oleju.

Bardzo istotne jest, by do określonego samochodu, a konkretnie silnika, stosować olej o parametrach zalecanych przez producenta.

Każdy olej zawiera także specjalne dodatki, które spełniają ściśle określoną funkcję, np. olej do silników diesla posiadających filtr cząstek stałych.

Naszym klientom proponujemy profesjonalną wymianę oleju silnikowego w przystępnej cenie. Pracujemy na produktach firm Castrol, Mobil i Elf. Filtry oleju dobieramy za pomocą najnowszych katalogów renomowanych producentów.

Ile kosztuje wymiana oleju i filtrów? Cena usługi (w różnych wariantach) podana jest poniżej!

 

Usługa Cena
Wymiana oleju silnikowego (cena w zależności od auta) od 80/100/120/150 PLN
Wymiana filtra powietrza od 30 PLN
Wymiana filtra kabinowego, pyłkowego od 40 PLN
Wymiana filtra paliwa - benzyna (cena w zależności od stopnia trudności) od 50/120 PLN
Wymiana filtra paliwa - diesel (cena w zależności od stopnia trudności) od 60/150 PLN
Wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów od 120 PLN

Wymiana oleju i filtrów – co jeszcze trzeba o niej wiedzieć?

Odpowiednio częsta wymiana oleju i filtrów, a także wykorzystywanie tych właściwie dobranych elementów to podstawa eksploatacji każdego samochodu. O tym, dlaczego wymiana oleju jest ważna i jakie pełni on funkcje, obszernie wyjaśniliśmy powyżej, ale jest jeszcze kilka rzeczy, które każdy kierowca powinien o oleju i filtrach wiedzieć.

Jak często należy wymieniać olej silnikowy?

Wytyczne co do częstotliwości wymianu oleju silnikowego znajdziemy m.in. w książce serwisowej samochodu. Zdecydowanie warto brać pod uwagę zalecenia producenta, ale nie mniej ważny jest sam sposób eksploatacji pojazdu. Co to znaczy?

Jeśli samochodem poruszamy się głównie po dużym mieście, czyli raczej pokonujemy dość krótkie trasy i często stoimy w korkach, a tylko czasem mamy szansę pojeździć nieco dynamiczniej i w dłuższej trasie, o wymianę oleju silnikowego powinniśmy zadbać mniej więcej co 8-10 tysięcy kilometrów.

Z kolei gdy poddajemy samochód większemu obciążeniu, np. jeżdżąc w terenie, ten czas do kolejnej wymiany oleju powinniśmy skrócić do ok. 5 tysięcy kilometrów. A w przypadku, gdy zabieramy auto regularnie w dłuższe trasy lub gdy auto ma większy silnik (a zatem układ smarowania ma też większą pojemność), przebieg do wymiany oleju można zwiększyć nawet do 15 tysięcy kilometrów.

Natomiast takim absolutnym minimum jest wymiana oleju oraz filtrów raz w roku – np. podczas corocznego przeglądu rejestracyjnego. Litr oleju syntetycznego kosztuje ok. 30-35 zł, olej mineralny bardzo podobnie. A ile kosztuje wymiana oleju silnikowego? Za wymianę oleju zapłacimy od 80 złotych w górę.

Czy wymianą oleju można zająć się we własnym zakresie?

Tak, możliwa jest samodzielna wymiana oleju w samochodzie, ale pod warunkiem, że mamy choćby podstawowe doświadczenie w tym zakresie oraz odpowiednie ku temu warunki, czyli dysponujemy np. garażem z kanałem.

Zużyty olej należy oddać do punktu selektywnej zbiórki odpadów. Zużytego oleju nie wolno utylizować w dowolny sposób.

Najbezpieczniej i najwygodniej jest oddać samochód do serwisu, w którym specjaliści wymieniają olej za nas. W zależności od modelu olej silnikowy można wymienić za ok. 80-150 zł – podana cena obejmuje wymianę oleju w Gliwicach, w naszym serwisie Ponicki.

Czy wymiana oleju silnikowego może być rzadsza, jeśli nieczęsto używamy auta?

Nie – jest to jeden z mitów narosłych wokół wymiany oleju silnikowego. Nawet jeśli samochodu używamy rzadko, olej silnikowy warto wymieniać przynajmniej raz w roku. Olej silnikowy zużywa się nie tylko podczas pracy samochodu – jest to płyn eksploatacyjny, który po prostu się starzeje i po pewnym czasie traci już swoje właściwości. A że olej pełni względem silnika bardzo ważne funkcje, nie powinniśmy go zaniedbywać.

Ile trwa i jak przebiega wymiana oleju silnikowego?

Sama wymiana oleju silnikowego, przeprowadzana przez doświadczonych fachowców z serwisu, trwa zwykle kilkanaście minut. Czynność polega na odkręceniu korka spustowego, spuszczeniu starego oleju, czasem też zassaniu jego resztek oraz wlaniu nowego płynu i wymianie filtra oleju. Zwykle wykonanie usługi możliwe jest też „od ręki”, a korzystając z serwisu Ponicki można także umówić się – wygodnie przez internet – na konkretną datę i godzinę.

Jaki olej silnikowy kupić?

Naszym Klientom możemy zaoferować właściwie dostosowany do wymagań oraz potrzeb samochodu olej – pracujemy ze sprawdzonymi i renomowanymi płynami marek m.in. Castrol, Mobil i Elf. Aby wybrać odpowiedni olej samochodowy, najlepiej stosować się do zaleceń producenta. Na pewno nie warto kierować się najniższą ceną.

Co należy wiedzieć o wymianie filtrów?

Regularna wymiana filtrów w samochodzie – podobnie jak samego oleju – to środek zapobiegawczy awariom, a także zapewniający komfort i bezpieczeństwo jazdy.

 

Wymiana filtra oleju

Pierwszym filtrem, który należy regularnie wymieniać, jest sam filtr oleju – nowy montuje się już przy wymianie oleju. Jego zadanie jest bardzo ważne – to on ogranicza ilość zanieczyszczeń przedostających się do silnika razem z zasysanym powietrzem, a także oczyszcza olej silnikowy. Filtr oleju wyłapuje wszystkie te zanieczyszczenia, których nie zdołał powstrzymać filtr powietrza, a które przedostały się do silnika.

Warto wybrać filtr oryginalny lub sprawdzonej firmy, który gwarantuje skuteczność i bezpieczeństwo. Filtr oleju kosztuje zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

 

Wymiana filtra paliwa

Zadaniem tego filtra jest oczyszczanie paliwa, co jest szczególnie ważne w silnikach diesla, choć oczywiście w przypadku silników benzynowych także. Nieoczyszczone paliwo zagraża silnikowi, dlatego regularna wymiana filtra jest ważna, choć często bagatelizowana. Filtr paliwa również najlepiej wymieniać przynajmniej raz w roku – z okazji przeglądu pojazdu, a nie rzadziej niż zaleca to producent.

Koszt zakupu filtra paliwa to wydatek rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, a koszt wymiany uzależniony jest od stopnia trudności czynności oraz rodzaju silnika i wynosi od 50 do 150 złotych.

 

Wymiana filtra powietrza

Filtr powietrza chroni silnik przed przedostawaniem się do jego wnętrza zanieczyszczeń. A przyjmuje się, że silnik zasysa przeciętnie nawet 20 g kurzu na każde 1000 km. Ten kurz nie może przedostać się do jednostki napędowej, ponieważ może uszkodzić ważne elementy, czyli przyspieszyć eksploatację silnika.

Filtr powietrza należy wymieniać podczas przeglądu, natomiast zawsze też warto co kilka tysięcy przejechanych kilometrów sprawdzić, w jakim jest stanie. W naszym serwisie wymiana filtra powietrza kosztuje tylko 30 złotych.

 

Wymiana filtra kabinowego

Filtr kabinowy oczyszcza przede wszystkim to powietrze, które wpada do wnętrza pojazdu. Jego zadaniem jest zatrzymać m.in. kurz, pyłki, dym, cząsteczki asfaltu, drobinki gumy czy zarodniki grzybów – wszystkie zanieczyszczenia obecne w powietrzu, które unosi się nad ulicą. Wymiana filtra kabinowego jest niestety bardzo często zaniedbywana, a powinno się ją przeprowadzać najrzadziej raz do roku, kosztuje to od 40 złotych.

Takim ostatnim dzwonkiem do wymiany filtrów kabiny jest m.in. parowanie szyb, stwierdzenie nieprzyjemnego zapachu w kabinie i widoczne zmniejszenie ilości powietrza tłoczonego przez dmuchawę. Filtr kabiny jest niezmiernie ważny z punktu widzenia zdrowia kierowcy i podróżujących z nim pasażerów.

 

Jaki jest koszt wymiany oleju i filtrów?

Cena oleju i filtrów oraz koszt ich wymiany nie są jednoznaczne, ponieważ zależą od wielu zmiennych. Standardowo trzeba przygotować się na wydatek rzędu kilkuset złotych. Zgodnie z cennikiem naszego serwisu taki maksymalny koszt wymiany oleju to 150 zł, filtra paliwa – 150 zł. Do tego należy doliczyć minimum 70 zł za wymianę filtra kabinowego oraz filtra powietrza.