Układ wydechowy podnosi komfort podróżowania, pozwala na prawidłową prace silnika oraz przyczynia się do zmniejszenia ilości emitowanych przez samochód szkodliwych substancji. Zbudowany jest z kolektora wydechowego, tłumika lub tłumików oraz rury wydechowej.
Do tego wyposażony został dodatkowo w katalizator z sondą lambda, oraz w nowoczesnych silnikach wysokoprężnych zastosowany został filtr cząstek stałych.
Kolektor wydechowy występuje jako pierwszy, przymocowany jest bezpośrednio do bloku silnika i jest elementem odpowiedzialnym za zbieranie gazów spalinowych z kilku sąsiadujących ze sobą cylindrów silnika do wspólnego przewodu. Do niego może być podłączona turbosprężarka w silnikach z turbodoładowaniem. W kolektorze wylotowym lub w dalszej części układu umieszczona może byś jedna albo dwie sondy lambda, których zadaniem jest badanie składu spalin. Na podstawie wskazań sondy lambda komputer steruje dawką paliwa w taki sposób, aby skład spalin był jak najbardziej zbliżony do optymalnego.
W układzie wydechowym znajduje się również katalizator, który za pomocą zachodzącym w nim reakcji chemicznych redukuje szkodliwe zamieniając je na dwutlenek węgla, parę wodną oraz czysty azot.
Dalszymi elementami układu wydechowego są tłumiki połączone z katalizatorem za pomocą przewodów rurowych. Zazwyczaj stosuje się dwa tłumiki połączone szeregowo, z których jeden może być tłumikiem absorpcyjnym odpowiedzialnym za tłumienie wysokich częstotliwości dźwięku, a drugi z nich może być to tłumik komorowy, który odpowiedzialny jest za tłumienie wysokich częstotliwości. Możliwe jest też inne zestawienie tych rodzajów tłumików.
W nowoczesnych silnikach Diesla występuje także filtr cząstek stałych, którego zadaniem jest wychwycenie szkodliwych cząstek znajdujących się w spalinach, a dzięki możliwości samooczyszczenia się filtra są z niego samoczynnie usuwane.
Samooczyszczenie filtra polega na podaniu dodatkowej dawki paliwa w chwili rozprężania co powoduje podniesienie temperatury w filtrze i wypalenie się nagromadzonej w nie sadzy.
Układ wydechowy ma za zadanie:
- prawidłowe odprowadzenie spalin z silnika
- zmniejszenie poziomu hałasu wydobywającego się z silnika
- zmniejszenie ilości szkodliwych gazów występujących w spalinach
- zapewnienie optymalnej pracy silnika
Układ wydechowy nie wymaga obsługi w całym okresie swojej trwałości, która zależy od tego w jakim środowisku jest on eksploatowany.
Uszkodzenie go może zostać łatwo wychwycone przez kierowcę, ponieważ objawiają się one zwykle głośniejszą pracą silnika lub stukami występującymi pod pojazdem, czasem zapachem spalin we wnętrzu samochodu.
Jakakolwiek usterka układu wydechowego powinna być usuwana niezwłocznie. Na ogół oznacza to wymianę uszkodzonego elementu na nowy. Ważne by części tego układu montowane do auta posiadały odpowiednią homologację.
Stosowanie elementów, które jej nie mają powodować może:
- złe tłumienie hałasu
- większe zużycie paliwa
- nadmierną emisje trujących gazów
- uszkodzenie katalizatora lub nawet silnika